Przejdź do głównej zawartości

ZIOŁA cykl wrześniowy

Sierpień upłynął mi pod znakiem wakacji. No dobra byłam też trochę w pracy, w tak zwanym międzyczasie, żeby uzbierać jakieś drobne na przetrwanie następnego miesiąca. 31 dni przeleciało mi tak szybko, że dopiero 4 września zorientowałam się, że mój ulubiony miesiąc w roku się skończył. Teraz o 19.30 jest już ciemno, poranki i wieczory są chłodne i wilgotne, idzie jesień.. Co dobrego z tego? Może będę miała więcej przestrzeni na doglądanie mojego sieciowego dziecka i stanę się przykładną blogerką ;)

Pierwszym krokiem jest nowy, a właściwie i nowy i pierwszy cykl na mojej stronie. Będzie to seria wpisów dotyczących zastosowania ziół w kuchni. Postaram się umieścić jak najwięcej przydatnych i w miarę interesujących informacji. O bazylii, tymianku, rozmarynie i paru innych bez których nie wyobrażam sobie życia!

Wszystkie wpisy będę w etykiecie oznaczonej oryginalnym hasłem "ZIOŁA"




 Pozdrawiam ciepło z pachnącej PRL-em, wyglądającej na lata 90. , niemniej jednak klimatyzowanej przestrzeni czytelni Biblioteki Narodowej w centrum świata :D Czekam na książki o ziołach i... te o tematyce na cykl numer dwa, który niech pozostanie jeszcze owiany tajemnicą. 

Smacznego dnia!

PS: Na obrazku rozmarinus, źródło: Wikipedia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

wegański smalec, czyli pasta z bałej fasoli

Nazwa tej pasty wydaje się kontrowersyjna i mało zachęcająca dla wegetarian i wegan :D Ale, ale .... to smarowidło z białej fasoli po pierwsze wygląda trochę jak smalec, po drugie jest przyprawiana podobnie jak smalec, a po trzecie zmielona biała fasola konsystencją nieco przypomina strukturę smalcu.  Zatem jest to smalec, bardzo smaczny smalec. Mjaaamka! Istnieje wiele opcji i możliwości przygotowania tzw. smalcu wegańskiego. A to z jabłkiem, a to ze śliwką, a to z dodatkiem kaszy jaglanej.To co prezentuję poniżej to wersja mocno klasyczna z zasmażaną cebulą i pestkami słonecznika udającymi skwarki. Nigdy chyba nie jadłam smalcu, przynajmniej nie pamiętam, ale z opisów innych ludzi i z książek wiem, że skwarki to ta chrupiąca tłusta drobinka i nie inaczej jest w mojej wersji.  Ilość przypraw zostawiam w kwestii upodobań, ale warto pamiętać, że sama fasola jest dość mdła w smaku. Ja osobiście lubię kiedy jest dużo majeranku, pasta jest wtedy szalenie ...

wegańska babka ziemniaczana

Babka ziemniaczana jest niewątpliwie podlaskim specjałem. Jak się okazje niekoniecznie dobrze znanym na zachodzie kraju. Jako, że pochodzę z Podlasia wychowałam się na babce, kiszce i pyzach, czyli potrawach których bazą są ziemniaki. Mój tato nie uznawał obiadu, w którym nie byłoby ziemniaków z wody, a weekend nie byłyby weekendem gdyby nie pojawiły się na śniadanie placki ziemniaczane. Jednym z moich piękniejszych wspomnień kulinarnych z dzieciństwa jest smak babki ziemniaczanej pieczonej przez moją babcię na wsi. Babka piekła się w piecu kaflowym, w tak zwanej dachówce, w żeliwnej misce. Och co to był za smak... Nie do odtworzenia. Później wyjechałam na studia do Poznania, stolicy Pyrlandii więc czułam się jak u siebie - ziemniaki królowały. Pyry z gzikiem, zapiekanki ziemniaczane, puree na sto sposobów... i jakoś tak zleciało parę pięknych lat. W Warszawie kartoszki cieszą się mniejszą popularnością, wszyscy chcą tu być fit i uważają, że kartofle tuczą. Modnie jest jeść bataty. Z ...

Wegański blok czekoladowy z czerwonej fasoli

Przepis w oldschoolowej formie 😉